Mapování budoucnosti: GIS ve Štětí v novém kabátku

Ing. Pavel Matějka
Ing. Pavel Matějka
26.03.2024

Ve druhé polovině roku 2023 vodárenská společnost ČEVAK a.s. a teplárenská společnost R A T E s.r.o. spojily své síly, aby společně zavedly nový geografický informační systém (GIS) pro teplárenskou skupinu ENERGIE AG BOHEMIA. Tento pokrok představuje skvělý příklad technologické inovace v praxi. Nejenže zvyšuje efektivitu a přesnost práce s technickými sítěmi, ale také otevírá dveře pro další rozvoj a integraci systémů, včetně propojení s fakturačními systémy a Digitální technickou mapou České republiky.

Migrace starého systému GIS do modernějšího prostředí u společnosti ČEVAK byla klíčovým krokem ke zlepšení. Původní systém již nevyhovoval současným požadavkům a neumožňoval zapojení dalších sesterských společností do systému. „Aktuálně plánujeme implementaci systému GIS i do dalších teplárenských společností skupiny ENERGIE AG BOHEMIA. K tomuto kroku nás jednoznačně vede zejména závazek firmy k neustálému inovování a zlepšování svých služeb,“ uvedl Ing. Pavel Matějka, jednatel společnosti RATE s.r.o. ze skupiny ENERGIE AG BOHEMIA s.r.o..

Nový systém přináší mnohá vylepšení a další funkce. Patří sem například možnost otevření GIS v mobilní aplikaci, což je obzvláště užitečné pro pracovníky v terénu, nové tiskové šablony pro vytváření mapových podkladů, snadný přístup k leteckým fotografiím a rychlé propojení s katastrem nemovitostí. Systém také umožňuje snadné měření vzdáleností, kreslení, vkládání komentářů a fotografií.

GIS je nástroj, který umožňuje digitálně spravovat a evidovat všechny technické sítě společnosti. Umožňuje snadno a rychle nalézt na mapě polohu například teplovodního potrubí a získat o něm podrobné technické informace, a to jak na počítači, tak i na mobilu. To znamená, že pokud dojde k poruše, je možné rychleji a efektivněji reagovat a plánovat opravy nebo rekonstrukce s lepším přehledem o situaci.

 

Práce se systémem GIS v terénu

Takto vypadá nový GIS

 

 

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

PF 2021

Přejeme všem našim zákazníkům klidné svátky s maximální pohodou (nejen tepelnou) a vše dobré v roce 2021! S našim partnerem, Město Vimperk, budeme v příštím roce pracovat na dalších energetických…

Ing. Miroslav Rys 16.12.2020