Světový den úspory energie v těžkých časech

Lucie Rachačová
Lucie Rachačová
03.03.2022

Na energetických trzích panuje neklid a ceny energií prudce rostou. Energetická účinnost a Světový den úspory energie najednou dostávají zcela nový význam, protože každá ušetřená kilowatthodina chrání nejen životní prostředí, ale také vlastní peněženku.

Pro nás jako dodavatele tepla je samozřejmostí snaha o maximální tepelnou účinnost našich zařízení, optimální využití používaných paliv a co nejnižší tepelné ztráty při distribuci tepla k zákazníkům. K optimálnímu využití tepla však mohou přispět i zákazníci.

Zde je několik praktických tipů:

Náklady na vytápění lze výrazně snížit snížením výkonu vytápění během noci.
Z bytu by nemělo zbytečně unikat teplo. Proto je vhodné odpovídajícím způsobem utěsnit vstupní dveře, větrací otvory na toaletách a digestoře.
Radiátory a další topná tělesa nesmí být zakryté, aby nebyla omezena volná cirkulace teplého vzduchu v místnostech.
Spotřebu tepla pomáhají optimalizovat termostatické ventily radiátorů topení. Teplota v místnosti by proto měla být regulována rovnoměrně ve všech místnostech, aby se zabránilo silným teplotním výkyvům.
Pravidelné krátké větrání umožňuje výměnu vzduchu v místnostech, přičemž tepelné ztráty zůstávají nízké. TIP: Zavřete termostatický ventil, aby proud studeného vzduchu neprocházel přímo přes něj. Ventil se okamžitě zahřeje a s ním i místnost, která se právě nepoužívá. Větrání pootevřením oken nebo mikroventilací je nevhodné.
Zajistěte, aby zavřené kohoutky s teplou a studenou vodou nekapaly. Pokud kohoutky správně netěsní, plýtváte nejen cennou pitnou vodou, ale i energií potřebnou na její ohřev.
Tepelná izolace s dvojitými a trojitými skly šetří až 20 % tepla.
Zajistěte dobrou tepelnou izolaci stěn a obálky budovy kvalitními izolačními materiály.

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

PF 2021

Přejeme všem našim zákazníkům klidné svátky s maximální pohodou (nejen tepelnou) a vše dobré v roce 2021! S našim partnerem, Město Vimperk, budeme v příštím roce pracovat na dalších energetických…

Ing. Miroslav Rys 16.12.2020

Nové ceníky tepla 2023

Vážení zákazníci, zveřejňujeme pro Vás nové ceníky pro rok 2023: ŠTĚTÍ MŠENÉ-LÁZNĚ KOCHOVICE Nejvýhodnější teplo je ve Štětí Zdrojem tepla pro většinu občanů Štětí jsou energetické zdroje ve výrobním areálu…

Ing. Pavel Matějka 19.12.2022