Světový den úspory energie v těžkých časech

Lucie Rachačová
Lucie Rachačová
03.03.2022

Na energetických trzích panuje neklid a ceny energií prudce rostou. Energetická účinnost a Světový den úspory energie najednou dostávají zcela nový význam, protože každá ušetřená kilowatthodina chrání nejen životní prostředí, ale také vlastní peněženku.

Pro nás jako dodavatele tepla je samozřejmostí snaha o maximální tepelnou účinnost našich zařízení, optimální využití používaných paliv a co nejnižší tepelné ztráty při distribuci tepla k zákazníkům. K optimálnímu využití tepla však mohou přispět i zákazníci.

Zde je několik praktických tipů:

Náklady na vytápění lze výrazně snížit snížením výkonu vytápění během noci.
Z bytu by nemělo zbytečně unikat teplo. Proto je vhodné odpovídajícím způsobem utěsnit vstupní dveře, větrací otvory na toaletách a digestoře.
Radiátory a další topná tělesa nesmí být zakryté, aby nebyla omezena volná cirkulace teplého vzduchu v místnostech.
Spotřebu tepla pomáhají optimalizovat termostatické ventily radiátorů topení. Teplota v místnosti by proto měla být regulována rovnoměrně ve všech místnostech, aby se zabránilo silným teplotním výkyvům.
Pravidelné krátké větrání umožňuje výměnu vzduchu v místnostech, přičemž tepelné ztráty zůstávají nízké. TIP: Zavřete termostatický ventil, aby proud studeného vzduchu neprocházel přímo přes něj. Ventil se okamžitě zahřeje a s ním i místnost, která se právě nepoužívá. Větrání pootevřením oken nebo mikroventilací je nevhodné.
Zajistěte, aby zavřené kohoutky s teplou a studenou vodou nekapaly. Pokud kohoutky správně netěsní, plýtváte nejen cennou pitnou vodou, ale i energií potřebnou na její ohřev.
Tepelná izolace s dvojitými a trojitými skly šetří až 20 % tepla.
Zajistěte dobrou tepelnou izolaci stěn a obálky budovy kvalitními izolačními materiály.

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

RATE investuje! – nové FVE

Vážení zákazníci, rádi bychom Vás informovali, že společnost R A T E s.r.o. intenzivně investuje ve svém působišti. Konkrétně jsme instalovali 3 nové fotovoltaické elektrárny na střechy našich výměníkových stanic…

Ing. Pavel Matějka 21.02.2024

Termíny odstávek 2023

Vážení spoluobčané a zákazníci, jako každý rok s předstihem zveřejňujeme termíny odstávek jednotlivých našich technologií. Oproti minulým rokům jsme však pro zvýšení komfortu obyvatel zkrátili dobu odstavení jednotlivých výměníkových stanic…

Ing. Pavel Matějka 21.06.2023